Ελληνικό και Παγκόσμιο Θέατρο: Δραματουργία, Παράσταση, Εκπαίδευση

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Συμπληρωματικές Δραστηριότητες του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, ως συμπληρωματικές ενέργειες χαρακτηρίζονται οι ακόλουθες:

1. Σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών, η δημιουργία ιστοσελίδας του Τμήματος, στην οποία παρέχονται όλες οι χρήσιμες πληροφορίες για τους στόχους και τη λειτουργία του Τμήματος, καθώς και επαρκείς πληροφορίες για το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και για το αντίστοιχο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.

2. Συμμετοχή του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Έρευνας και Τεκμηρίωσης Παραστάσεων του Αρχαίου Ελληνικού Δράματος.

Πρόγραμμα Δημοσιότητας

Στο πλαίσιο δημοσιότητας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών πραγματοποιούνται οι ακόλουθες ενέργειες, που σκοπό έχουν τη σφαιρική προβολή των δραστηριοτήτων του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών αλλά και των ίδιων των μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών,  τόσο του Α΄ όσο και του Β΄ κύκλου σπουδών.

Διοργάνωση κύκλου διαλέξεων: Στο πλαίσιο του κύκλου διαλέξεων πραγματοποιούνται ομιλίες από ξένους και Έλληνες συνεργάτες του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών.

Συνέδρια και ημερίδες: Στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών διοργανώνονται συνέδρια και ημερίδες, με την ενεργή συμμετοχή των μεταπτυχιακών φοιτητών του Προγράμματος. Με τον τρόπο αυτό τους παρέχεται η δυνατότητα προβολής του ερευνητικού τους έργου, το οποίο πραγματοποιείται στη διάρκεια των μεταπτυχιακών τους σπουδών, συνεισφέροντας στην ευρύτερη επιστημονική έρευνα που συντελείται γύρω από την επιστήμη της θεατρολογίας.

Εκδόσεις: Ιδιαίτερη αποδεικνύεται η συμβολή του προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών στην έκδοση του επιστημονικού δελτίου του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Παράβασις/Parabasis, που περιλαμβάνει νεώτερα πορίσματα θεατρολογικών ερευνών και βιβλιοκρισίες από τη διεθνή βιβλιογραφία. Η έκδοση συνοδεύεται από περιλήψεις στην αγγλική, και στοχεύει στη δημιουργία ενός βήματος ανταλλαγής ιδεών με τη συμμετοχή επιστημόνων από διαφορετικούς επιστημονικούς τομείς και από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, με αντικείμενο ζητήματα του νεοελληνικού θεάτρου.

Η Παράβασις/Parabasis είναι μια περιοδική έκδοση του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, που ανταποκρίνεται σ’ ένα παλαιό αίτημα και φιλοδοξεί να καλύψει ένα αισθητό κενό, με την παρουσία ενός καθαρά επιστημονικού περιοδικού στο χώρο των θεατρικών ερευνών, ιδίως του νεοελληνικού θεάτρου. Με την εισαγωγή της θεατρολογίας, ως ξεχωριστού επιστημονικού κλάδου, στα ελληνικά πανεπιστήμια και τον πολλαπλασιασμό των ερευνητικών δραστηριοτήτων και ευρημάτων γύρω από την ιστορία και τη θεωρία του νεοελληνικού θεάτρου, η ανάγκη ύπαρξης ενός τέτοιου περιοδικού έγινε επιτακτική. Η Παράβασις εκδίδεται από τα μέλη του διδακτικού προσωπικού του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ, δημοσιεύει ερευνητικές εργασίες τους, καθώς και πορίσματα ερευνών σε μεταπτυχιακό επίπεδο, είναι όμως ανοιχτή και σε συνεργασίες με τον λοιπό πανεπιστημιακό αλλά και εξωπανεπιστημιακό χώρο, τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό. H Παράβασις εκδίδεται από τον 11ο τόμο σε ηλεκτρονική μορφή.